I. liga: Jak to dopadlo s Astrou ,,A“? 

Minulý týden v neděli ráno 17. března hráči Lukáš Kurz, Honza Fiala, Vítek Kulíšek, Vojta Brothánek, Vojta Sebera (velkoryse zapůjčený ,,C“éčkem), Domča Kurzová, Valča Sonnková (velkoryse zapůjčená ,,B“éčkem) a Zuzka Klusoňová nevstávali z postele s lehkou hlavou. Myšlenky jim tížil zodpovědný úkol, který je tu slunečnou neděli čekal: udržet se v I. lize. Po první části I. ligy skončila totiž Astra ,,A“ na nelichotivém posledním místě, po prvním kole druhé části se posunula na trochu čestnější předposlední místo a v kole  posledním a rozhodujícím doufala ve výrazné zlepšení a znovuzrození všech hráčů a udržení stávající šesté – nesestupové pozice.

Aby Astra ,,A“ nesestoupila musela v tomto kole minimálně jednou vyhrát a minimálně jednou remízovat. Úkol to byl těžký, ne však nemožný. První kdo se Astru ,,A“ pokusil zastavit byl Sokol Meteor Praha Radotín, tým, který Astra v minulém kole jako jediný porazila. Naděje tedy byla veliká. V úvodním zápase smíšené čtyřhry vyhrál Vítek s Valčou nad párem Hošek/Hejdrychová, avšak hned vzápětí podlehl Honza s Vojtou  dvojici Stoklas/Jirásek. Následovala překvapivě nedramatická dámská čtyřhra, ve které Domča se Zuzkou nedokázaly najít recept na drsnou hru Mikelové/Hejdrychové a naproti tomu dramatický debl Lukáše s Vítkem, kteří dokázali ve dvou setech porazit Hoška s Tellerem. Vzhledem k oblíbenosti singlové disciplíny zvláště mezi mužskou částí týmu, nevypadal stav 2:2 po párových disciplínách příliš nadějně. K prvním singlům toho dne nastoupil Vojta B., který v divácky náročném zápase nestačil na Stoklase a Honza, který v divácky kvalitním zápase nevyzrál na velmi dobře hrajícího Synovce. Stav 2:4 vylepšil otrlý ligový singlista Lukáš, který poměrem 21:16 a 24:22 překonal Tellera. Nadějí alespoň na remízu byla Zuzka, která v minulém kole porazila Mikelovou a doufala, že by mohla podobný výsledek zopakovat. Zuzka však mnoha příjmy zahranými do autu místo remízy zařídila prohru a Astra ,,A“ tedy s jediným družstev, které v předchozím kole porazila, prohrála poměrem 3:5. Bylo tedy jasné, že pokud se chce v I. lize udržet musí začít vyhrávat.

Druhým soupeřem, který se Astru ,,A“ pokusil zastavit na jejím tažení k nesestupu byl Super Stars Most, u kterého si Astra v minulém kole zapsala prohru. Zápasy opět otevřela smíšená čtyřhra, ke které nastoupil velmi namotivovaný Vítek se soustředěně hrající Valčou. Tato kombinace byla účinná a tak se za mohutných hlasitých projevů mohla Astra ,,A“ radovat z prvního bodu. Přestože Vítek s Valčou udolali mostecký pár Valenta/Krocová až ve třetím setu, vrhl se Vítek bez pauzy po zápase po boku Vojty S. do debla a společnými silami přinesli týmu druhý bod. Domča se Zuzkou nenechaly nic náhodě a v krásném zápase plném klírů a dropů na dva sety porazily dvojici Krocová/Dobiášová. Lukáš s Honzou následovali jejich příkladu a hladce zvítězili nad Orosem/Portem, kteří si již plánovali výlet do ZOO. Stav 4:0 po párových disciplínách byl velmi povzbuzující. Nelehkému úkolu byla vystavena Domča, která se po poradě týmu, stala obětí dlouhých výměn Veroniky Dobiášové. Singl však přežila a mohla se tak stát svědkem výhry Vojty B. nad Orosem poměrem 21:12 a 21:11. Tento zápas překvapil širokou veřejnost a potvrdil pravidlo, že každý se jedenkrát za život stane singlistou. Dramatickou podívanou zajistil Lukáš, který svou bojovností a přesně mířenými tenisovými údery vrátil Repiarovi ve třech těsných setech (22:20, 18:21, 23:21) porážku z minulého kola. V posledním zápase ještě statečně bojoval Honza, který sice prohrál s Valentou, ale s dobrým výsledkem (19:21, 18:21). Astra ,,A“ tedy nad hvězdami z Mostu vyhrála 6:2.

I tento zářivý výsledek však ještě neznamenal jisté udržení Astry v I. lize. Před hráči stál poslední úkol: porazit či remízovat s TJ Sokol Křemže. První vítězný bod dodala již tradičně Valča s Vítkem po zkušené výhře nad zkušenou dvojicí Koudelka/Černá. Následovala čtyřhra mužů, ve které v důsledku zranění Petra Berana v předchozím utkání, nastoupil po boku Petra Pirtyáka Peter Mouritsen. Tato nová dvojice zaskočila i namotivovaného Vítka, který s párařem Vojtou S. po napínavých setech 21:13, 19:21 a 19:21 prohrál. Čtyřhra žen ten den sedla Domče se Zuzkou, které navázaly na vítěznou vlnu a pár Mouritsen/Černá porazily 21:19 a 21:18. Po třísetové bitvě Lukáš/Honza versus Kukač/Koudelka byl stav vyrovnaný 2:2. Ke svému životnímu singlu nastoupil Vojta B., který potvrdil další pravidlo, že každý se dvakrát za život stane singlistou a s přehledem porazil Pirtyáka 21:11 a 21:15. Zatímco Vojta dohrával legendární zápas, Zuzka na vedlejším kurtu bojovala s Matouškovou, která asi proto, že se jmenuje také Zuzka, všechny Zuzčiny křížné údery chytala a navíc jí stejné křižné údery vracela. Zuzka z toho byla zmatená a v náročném zápase vyhrála až ve třetím setu. Pátý a vítězný bod přidal Honza, který odehrál velmi kvalitní zápas proti Kukačovi (21:23, 21:19, 21:9) a odvezl si tak domů cenný skalp. Přestože byl Lukáš nucen svého singla proti Hadáčkovi skrečovat kvůli bolesti kolene, na konečném výsledku to nic nezměnilo. Astra porazila TJ Sokol Křemži 5:3.

Astra ,,A“ si v posledním kole připsala dvě výhry a pouze jednu prohru a v konečném pořadí se tak vyšvihla na neuvěřitelné 1. místo ve skupině hrající o udržení. V celkovém pořadí se tedy pyšní bramborovou medailí, což znamená, že ji budou moci fanoušci i příští rok vídat na turnajích I. ligy skupiny západ.

Astra ,,A“ děkuje všem sponzorům a příznivcům, Markétě, že přišla zafandit a že přinesla pizzu a těší se na další sezonu, ve které bude bojovat opět o medaile (a nejen ty bramborové).