Historie

Badmintonový oddíl byl zaregistrován v roce 1972 při tehdejší TJ Zahradní Město – Záběhlice. První sestavené smíšené družstvo dospělých se již v roce 1973 mohlo přihlásit do oficiální soutěže. Zcela nové období se před oddílem otevřelo výstavbou nové sportovní haly se čtyřmi kurty, kam se oddíl přestěhoval v roce 1983.

V osmdesátých přestoupila do oddílu mladá ambiciózní skupina ze Spojů, vedená Bohumilem Dufkem, které se podařilo postoupit do II. Celostátní ligy, kde se třetí místo v sezóně 1987-88 nadlouho stalo největším úspěchem našeho oddílu. Bylo to období, kdy oddíl začal pracovat s mládeží v čele s mládežnickým Pavlem Marek starším, který založil první družstvo žáků 1984/1985. Asistentem mu byl později Pavel Janiš. Mezi jejich svěřence patřil později velmi úspěšný reprezentant ČR Jan Vondra.

Od roku 1990 -1996 vyhrálo nepřetržitě družstvo žáků i dorostu KP a vždy se kvalifikovalo na M ČR družstev. Markovo úsilí vyústilo v roce se projevilo již v roce 1989, když družstvo žáků vybojovalo 2. místo na Mistrovství ČSR družstev žáků 1989.

Následně pak v roce 1991 družstvo dorostu obsadilo 2. místo na MČR ve složení Osička, Polák, Marek, Sadilová, Marková, Thonnová. Ještě o dva roky později se podařilo podobnému družstvu stejné umístění 2. místo na MČR 1993 – Osička, Augustýn, Vondra, Marek, Sadilová, Marková, Kaftanová.

V sezóně 1993/94 se podařilo mladému družstvu složenému zejména z dorostenců a „mladých dospělých“ pod vedením Bohouše Dufka postoupit z kraje do II.ligy. Od té doby družstvo v téměř stejném složení pokračuje dál a výš….. V roce 1993 se vrátila také ze zahraničí Jarka Balcarová – Nováková a družstvo posílila Gábina Frydrychová.

Ve stejném roce Astra získala první Mistrovské tituly v soutěžích jednotlivců díky Janu Vondrovi – v kategorii U16 vyhrál všechny disciplíny, v kategorii U18 se stal mistrem ČR ve dvouhře. Také se stal členem juniorské reprezentace a zúčastnil se MS v Kuala Lumpur. Janišova práce s mládeží byla úspěšně korunována v roce 1994 v Českém Krumlově a to ziskem zlaté medaile a titulem Mistra ČR pro družstvo dorostu ve složení Vondra, Augustin, Synovec, Novotná, Marková, Zikmundová – trenéři Dufek, Janiš.

V sezóně 1994/1995 se družstvu došlých splnil sen v podobě postupu do I. celostátní ligy a již o dva roky později se toto družstvo postaralo o největší úspěch v historii oddílu. V sezóně 1996/97 získalo 3. místo v I. lize – nejvyšší soutěži té doby.

Tento vrchol však byl předzvěstí postupného sestupu oddílu z těchto vysokých příček. Většina hráčů zakusila atmosféru vrcholných soutěží a současně zjistila, že tehdejší oddíl Astry nesplňuje jejich nároky. V sezóně 1997/98 družstvo ještě vybojovalo 5. místo v I. lize – následuje však odchod jádra týmu v čele s Bohoušem Dufkem do TJ Spoje Praha (Vondra, Osička, Sadilová, Hanfová, Nováková). Oddíl v Astře tak dále hrál II. ligu v sezóně 1998/99 a v následující sezóně 1999/2000 již pouze krajský přebor. Základ družstva tehdy tvořili M. Maixner, T. Jouda, T. Hajdu, P. Staněk, L. Kloudová a L. Augustýnová.

Nové tisíciletí přineslo nové směřování oddílu – oddíl se zaměřil především na mládež v čele s rodinami Maixnerů a Osičků dokázal vybudovat ohromnou mládežnickou členskou základnu s postupnými úspěchy. Díky Martině Maixnerové do oddílů přišlo mnoho dětí ze cvičení rodičů s dětmi včetně rodičů, vznikla rodinná atmosféra, která vtáhla do dění právě i rodiče dětí a trenérku Markétu Sadilovou nyní už Osičkovou.

V sezóně 2000/2001 dospělí hrají stále krajskou soutěž, 1x týdně trénuje děti Martina Maixnerová a v sezóně 2001/02 i Markéta Sadilová. Na začátku sezóny se z rozpadajícího družstva Spojů vrací na Astru Martin Osička, Markéta Sadilová a Erika Hanfová a z I. ligy jdou podpořit krajskou soutěž. Družstvu se tak daří vrátit do II. ligy.
Tréninky dospělých vede Martin. Družstvo dorostu se účastní po dlouhé době MČR.

V následujících třech sezónách (2002-2005) získalo družstvo dospělých 3. místo ve II. lize, v sezóně 2005/06 – 2. místo v II. lize a v sezóně 2006/07 – 1. místo v II. lize a postup do I. ligy – návrat do domácí nejvyšší soutěže po 10 letech. Hned v sezóně 2007/2008 skončilo družstvo dospělých v základní části na 6. místě a probojovalo se tak do čtvrtfinále Play Off, kde po vyrovnaném boji podlehlo 4:4 na zápasy a 8:9 na sety. V myslích členů našeho oddílu však nejdéle zůstane vzpomínka na autobus fanoušků, který jsme na toto utkání vypravili.

Družstvo A je postupně doplňováno vlastními odchovanci a daří se mu držet v přejmenované soutěži Extralize smíšených družstev dospělých až dosud. Družstvo B hraje I. celostátní ligu a oddíl má zastoupení v krajských i oblastních soutěžích.

Mládežnické úspěchy (vize medaile/úspěchy od roku 2001) dovedou oddíl až na výsluní badmintonu v celé České republice. V letech 2009 – 2015 získává badmintonový oddíl TJ ASTRA ZM nejvíce medailí ze všech Mistrovství republiky jednotlivců i družstev, především právě mládežnických.

V letech 2010 a 2011 získává trenérka Markéta Osičková ocenění Českého badmintonového svazu „Trenér roku“, oddíl se v TOP 20 nejúspěšnějších oddílů 7 let po sobě stává nejlépe hodnoceným klubem (2009 – 2015).

Mezi hráči oddílu jsou účastníci Mistrovství Evropy i světa 2002 Eliška Maixnerová, MEJ U17 2004 Lukáš Kurz a Michal Netík, účastnice MEJ U19 Tereza Lajdová, MEJ U17 2012 Michaela Myšáková a Magdaléna Lajdová nebo účastnice Mistrovství světa Ivana Zychová a Magdaléna Lajdová.

V roce 2013 získává Magdaléna Lajdová ocenění „Sportovec roku Prahy 10“, o rok později ve stejné anketě obdrží druhé místo.

V roce 2015 Tereza Járová a Vojtěch Sebera získávají medaile na Letních olympijských hrách dětí a mládeže.

První generace nového tisíciletí odrůstá, někteří mládežníci pokračují v soutěžích Extraligy a I.ligy, jiní vypomáhají s trénováním nových talentů. Jaká bude budoucnost našeho oddílu je tedy nyní v jejich rukách.