Trenérské ohlédnutí za MČR mládeže

Druhá polovina roku 2018 byla tradičně zakončena mistrovsvtími všech kategorií mládeže.

První MČR si zažili naši nejmladší kluci, ročníky narození 2006 a 2007. V kategorii U13 stojí obecně za úspěchem dětí mnoho faktorů – vrozené pohybové dispozice (obratnost, rychlost, síla, vytrvalost), počet odtrénovaných let, odehraných turnajů, herní inteligence, dril a motivace, technika pohybu a úderů, trenéři a jejich vedení a především rodiče a jejich motivace pro sportování svého malého hráče obětovat peníze a  svůj volný čas.  Naši nejmladší borci mají každý něco a proto se mohli na MČR podívat: Tobiáš Lecian – rozhodně nejvíce odehraných let, Marek Čepela nejvíc drilu a motivace, Michal Moravec techniku a Matěj Švarc hlavně herní inteligenci. Rodiče a trenéry mají všichni;-) MČR U13 je vždy pro hráče první ochutnávkou „velkého badmintonu“, baví mne vidět a hledat prostor pro zlepšení. A motivační zážitek v podobě bronzové medaile z deblu pro kluky nakopne každého vpřed!

V kategorii U15 jsme měli také své zástupce, ale již s trochou specializace. Teodor Schinko s Bětkou Kobylákovou si dobře rozumí v mixu a tak se na MČR z KP dostali v klidné souhře a s jasným cílem. U této kategorie je vidět, jak je dobré spolupracovat a vycházet se svými partnery, včetně trenérů. Velkou zkouškou si letos prošla Andy, která jela na turnaj zraněná a Honza jako trenér, který jel nemocný. Je třeba vyzdvihnout, že ani jeden turnaj nevzdali a bojovali tzv. do posledního dechu. To jsou hodnoty, které přidáváme k faktorů ovlivňujícím výkony hráčů v U13. Přidáváme odolnost, touhu, sebezapření, schopnost překonat se. A trenér, kterému na vás záleži v zádech:-)

A tak se dostáváme o kategorii dále, zlomová U17. Na MČR nás reprezentoval jediný hráč Vráťa Erhart a je třeba si uvědomit, že přechod z žáků mezi juniory není nikdy snadný. Začíná se velmi a velmi projevovat, kdo má „přirozený talent“ a nebo kdo je ochoten na sobě pracovat. Vráťa má to štěstí, že má talent především v herní inteligenci a má skvělou vrozenou fyzickou odolnost. Navíc podpořeno dobrou přípravou i na reprezentačních soustředěních mu dalo možnost na MČR hrát, přestože je v kategorii mladším ročníkem. Dokonce získal jednu medaili, jejíž příběh stojí za přečtení ZDE.

Vráťa jel na MČR s trenérem svého deblového partnera a ráda bych zde přidala do seznamu faktorů, které pomáhají hráči v růstu jednu vlastnost – samostatnost. Umění a kouzlo badmintonu tkví také v tom, že jste chytří a dokážete samostaně vymyslet taktiku. A ještě jí nakonec realizovat!

Pokud máte všechny faktory, které jste potřebovali v U13, U15 a U17, můžete také na MČR U19. A na tom nejlepším mistrovství, které pořádal letos náš oddíl v čele s Pavlem Kobylákem si zahrálo hned 6 našich hráčů! Jak dlouhou cestu již urazili jste si právě přečetli,  a ti nejlepší z nich přidali skutečné plánování tréninkové přípravy. Plán, který Terka Kobyláková mohla nerušeně odtrénovat pod vedením Adama Hobzika ji přinesl zlatou medaili ve dvouhře. Tréninkový plán, který posouvá Vítka Kulíška vpřed pod vedením Michala Turoně, specializace na párové disciplíny a společné zaměření na jeden jediný cíl – vyhrát MČR, přinesl i jemu s Valentýnou Sonnkovou mistrovký titul ve smíšené čtyřhře. Vítek přidal i zlato ve čtyřhře kluků. Touha po medaili a maximální koncentrace, motivace, spolupráce přinesla i klukům Vojtovi Seberovi a Davidovi Wallerovi medaili z MČR U19 2018! A tak o všech těchto výsledcích nakonec píše i czechbadminton a máte dobrý pocit.A díky spolupráci si mohla na MČR zahrát i Terka Hřebíková spolu s Davidem mix.

Za úspěchem je vždy spousta práce a čím jste starší, tím více. Když nevíte, kde začít, nahlédněte do kategorie nejmladších, najdětě si zapáleného rodiče, trenéra a dělejte své maximum. Začněte rozvojem pohybových dovedností a pokračujte až k plánu. Skoro vše, na čem je třeba pracovat najdete výše;-)

Na závěr bych chtěla říci, že za celým fungováním oddílu je mnoho obětavých lidí a čím více nás bude, tím nám bude lépe a věřím, že podobná mistrovství nás ještě čekají. Na konci ledna budeme držet palce našim dospělým na MČR dospělých!