MČR kategorie U19

O víkendu 14. -15. 12. se v Orlové Lutyni u Ostravy odehrálo MČR U19. Astráci dorazili ve složení Vítek Kulíšek, Tereza Kobyláková, Andrea Kobyláková a Valentýna Sonnková. V následujících pár odstavcích bych rád zhodnotil výkony všech našich hráčů a k tomu napsal i pár slov o dalších aktérech MČR.

Vítek  Kulíšek

Vítek měl před sebou nelehký úkol, a to obhájit dva tituly z předešlého roku. Vítek hrál čtyřhru chlapců s Janem Janoštíkem. Jako nasazené jedničky si došli stejně jako minulý rok bez větších problémů pro titul. Ve finále porazili dvojici Dostál/Brázda 21:8, 21:17. Ve smíšené čtyřhře čekal před Vítkem těžší úkol, a to navázat na loňský masakr soupeřů, kdy mu s jeho předešlou partnerkou Valčou soupeřili dali nejvíc asi třináct bodů. Letos Vítek hrál s Lucií Krpatovou. Turnajem opět bez menšího zaváhání prošli až do finále, kde narazili na Vaška Palána s Nelou Němcovou. Zápas byl velmi vyrovnaný, Němcová s Palánem rychle přistupovali k míčům a obzvláště na síti dělali velké problémy. Nakonec se vše obrátilo k dobrému a Vítek slavil druhý titul po výhře 14:21, 21:17, 21:17. Vítek předvedl, že je pan hráč a že mu spolupráce s trenérem Michalem Turoněm svědčí.

Tereza Kobyláková

Terka podobně jako Vítek spolupracuje s jiným trenérem, a to s Adamem Hobzikem. Podobně jako Vítek měla před sebou obhajobu titulu, tentokrát, ale ve dvouhře dívek. Terka neměla tento turnaj určen jako vrchol sezóny, čemuž nasvědčoval z mého pohledu nepříliš dobře zvládnutý zápas s mladší Emmou Staňkovou. Terka zápas sice odehrála ve dvou setech, ale bylo jasné, že v dalším zápase bude potřeba podat lepší výkon. Terku v boji o semifinále čekala rovněž mladá soupeřka Soňa Hořínková. Zápas jsem viděl až ke konci, takže nemohu moc hodnotit. Jen bych pochválil Terky bojovnost, kdy ve třetím setu za vedení soupeřky stále nic nevzdávala. Bohužel prohra 20:22, 21:17, 15:21. Ve čtyřhře dívek se Terka společně s Radkou Šilhavou probojovala do semifinále, kde na tři sety podlehli Němcové s Mikelovou. Pro Terku se turnaj stal dobrou zkušeností a poučením.

Valentýna Sonnková

Valča je první z hráčů v článku, která je čistě astrácká, takže jsem měl možnost užívat si její koučing na plno. Valča také obhajovala titul v mixu, ale začal bych čtyřhrou, kterou hrála s Klárou Petruškovou. Obě hráčky oslňovaly hlavně svým neustálým úsměvem. V prvním kole si holky poradily s dvojicí z jižní Moravy na dva sety, v dalším kole jim bohužel los moc nepřál a narazily na první nasazené Krpatovou a Zuzákovou. Zápas byl jednoznačný, holkám chyběl úder, kterým by si připravily následnou výhru na síti. Konečný stav 11:21 a 10:21. V mixu nastoupila Valča s Vojtěchem Bízkem z BK Arion. Vojta od prvního kola plnil předem určenou taktiku a ta nesla své ovoce. Valča naprosto kralovala na síti a své soupeře jednoznačně přehrávala. Trpělivou rozehrávkou Vojty a smrtící Valčou na síti se podařilo probojovat přes dva nasazené páry do semifinále. V semifinále narazili na Palána s Němcovou. Problém dělalo hlavně podání Nely Němcové a Palánův neuvěřitelně rychlý přístup k balónu. Soupeř zaslouženě zvítězil na dva sety, ale my se i tak radovali z vybojované medaile. Každá medaile z MČR je úspěch. Valča byla během turnaje i po hned několika trenéry pochválena jako nejlepší juniorská mixérka, což nám udělalo větší radost než případný titul. Chtěl bych poděkovat Vojtovi, který si s Valčou velmi sedl jak lidsky, tak na kurtu. Obzvláště bych ocenil jeho vzorný přístup, kdy naprosto bez keců dodržoval určenou taktiku. Vojtu čeká ještě rok v juniorech a věřím, že příští rok si odveze víc než jednu medaili a držím mu moc palce.

Andrea Kobyláková

Andy byla nejmladší člen naší výpravy. Nastoupila ve smíšené čtyřhře společně s Jáchymem Brázdou a ve dvouhře. Jáchym měl bohužel teplotu, a tak se jim v mixu zrovna moc nedařilo, hned v prvním kole vypadli. Ve dvouhře Andy předvedla dva různé výkony. První zápas, který se mi vůbec nelíbil, hrála chaoticky a neupraveně, což bylo vidět v prvním setu a v první půlce druhého. Pak se Andy hecla a svou soupeřku nakonec udolala ve třech setech. V zápase je třeba ocenit onen zlom, kdy z téměř ztraceného zápasu vývoj otočila, ale první část byla nezvládnutá hlavně v hlavě, což by se už nemělo stávat. Druhý zápas proti pozdější vítězce Van Coppenole (finále vyhrála 10 a 9) byl úplně něco jiného. Andy šla na kurt proti jednoznačné favoritce, ale nešla prohrát. Naopak nastoupila k zápasu tak, jakoby ona byla ta, co má vyhrát. Řekli jsme si, že bude hrát na risk a třeba to tam bude padat. A ono to tam padalo!  Svou soupeřku mučila dobře umístěnými údery a vždy připravenýma nohama. Donutila ji  vou nátlakovou hrou a koncentrovaným výkonem udělat spoustu chyb a chvílemi to vypadalo, že by mohla i vyhrát. Nakonec prohrála 15:21 a 17:21 proti mistryni republiky Coppenole. Takhle má ukázkový výkon hráče. Pro mě největší radost z celého mistrovství. Pro udělání radosti trenérovi není nutná medaile, ale odhodlání vyhrát.

Magda Čermáková

Majda není z Astry, je z SK Peřák, ale trénuje u nás dvakrát týdně a dohodli jsme se, že ji budu ve dvouhře koučovat. Majda dostala do prvního kola levorukou Kohoutovou a to byl problém. Problém by nebyla Kohoutová, ale její levá ruka. V prvním setu se Majdě nedařilo a prohrála si ho sama vlastními chybami. V druhém setu s taktikou nikam jinam než přední forhend nebo zadní backhand se začalo dařit a set vyhrála. Ve třetím setu se bohužel nepodařilo navázat na taktický výkon z druhého setu a Majda čekala nemilá prohra. Potěšilo nás, že po zápase za námi přišel coach soupeřky a pochválil Majdu za některé prvky její hry. Majda má na čem pracovat obzvlášť v základní technice, ale potenciál pro zlepšení je obrovský a to je vždy možná cesta k růstu.

Závěrem bych chtěl ocenit ještě jednu osobu naší výpravy a to Pavla Kobyláka. Po loňském MČR pořádaném jím jsem věděl, že odvedl úžasnou práci, ale po letošním vím, že loni připravil naprosto bezkonkurenčně nejlepší a nejdůstojnější mistrovství. Myslím si, že ti kteří si loni stěžovali i na sebe menší hloupost by se měli Pavlovi omluvit a poděkovat mu za zážitek, který hráčům dopřál. Pro vysvětlení letošní mistrovství bylo bez rozhodčích a spousty dalších drobností. Navzdory tomu děkuji organizátorům za uspořádání mistrovství a za spoustu věcí chválím.

Všem hráčům děkuji za reprezentaci oddílu a těším se na další spolupráci buď jako trenér a hráč nebo hráč a hráč v ligovém týmu Astry.