II. liga: Astra „B“ končí na třetím místě

V sobotu 9. dubna jsme v pražském Hamru-Braník odehráli finálové play off II. ligy. Náš tým přijel v plné sestavě, ačkoliv několik hráčů sužovaly menší či větší zdravotní potíže. Astru „B“ reprezentovali tito borci: Vratislav Erhart, Kristian Lecian, Jiří Měřička, Lukáš Myšák, Zdeněk Sváta, Alžběta Kobyláková, Andrea Kobyláková, a jako doplňkového trenéra ženské části týmu jsme využili Terezu Kobylákovou.

Oproti minulým ročníkům pražský svaz zařídil medaile pro první tři družstva (se sympatickou ukrajinskou bikolórou), a dokonce pohár pro vítěze, což musíme pochválit. Motivace některých hráčů tak výrazně vzrostla. Při systému playoff pavouka 4 družstev nám do semifinále los přiřadil Radotín „C“, který jsme z možných soupeřů považovali za ten silnější. O výhře při remízovém výsledku 4:4 rozhodoval počet získaných setů, případně bodů.

Semifinále: TJ Astra ZM Praha „B“ – Sokol Radotín Meteor Praha „C“ 3:4

Na rozdíl od základní části Radotín vyztužil soupisku, a nasadil nejsilnější možnou sestavu. Nicméně do utkání jsme vstoupili výtečně. Lukáš s Bětkou v mixu po vyhraném prvním setu hloupě ztratili ten druhý v těsné koncovce, avšak dvojici Musil/Musilová ve třetím setu zcela rozložili (soupeř tomu šel značně naproti abnormálním počtem nevynucených chyb). Stejně tak Vráťa na druhé dvouhře vyhrál. Těsně, ale na dva sety porazil M. Frantu, a vydobyl nám vedení 2:0. Bohužel následně začal bodovat soupeř. Na třetí dvouhře se Mňéřa marně snažil přehrát nepříjemného Staňka, ale to se nepodařilo, bohužel se nepovedlo získat ani set. Stejně dopadla Andy ve střetu s Titěrovou. Zkušená, rychle se pohybující a dobře předvídající hráčka Radotína srovnala stav na 2:2. Ani z prvního pánského deblu jsme bod nezískali. Zdeněk s Kristíkem podlehli Jiráskovi/Frantovi V., a ani oni nezískali potřebný set. Šance na postup do finále zmizela s ženskou čtyřhrou. Andy s Bětkou proti Musilové/Titěrové nepodaly špatný výkon, a s postupem zápasu se zlepšovaly, ale rovněž nedokázaly uhrát ani set. Radotín tak získal čtvrtý bod a ani dvě další dvousetové výhry by nás do finále neposunuly. Mňéřa s Vráťou ještě zkorigovali skóre na 3:4, když porazili Musila/Pípala. Poslední dvouhru už Lukáš pro ušetření sil nehrál.

Z vítězství se tak radoval soupeř, a my byli nuceni zabojovat o medaili s Hamrem „B“, který v souběžném semifinále prohrál, ale potrápil Prosek „B“. Po oklepání se z prohry jsme rozhodli o nasazení stejné sestavy, protože jsme neviděli žádnou lepší variantu.

Utkání o 3. místo: TJ Astra ZM Praha „B“ – SK Hamr Praha „B“ 5:2

Dobrou zprávou byl nedostatek žen Hamru, čímž jsme se ihned po začátku utkání ujali vedení 1:0, a byli ochuzeni o zážitek z ženského deblu. Hamr rovněž postrádal svou nejlepší hráčku. Snadnou výhru získali Lukáš s Bětkou (která dnes byla herně při chuti a ve formě) proti Vodičkovi/Králíčkové. Naši tak zaznamenali první dvousetovou výhru v mixu v tomto ročníku družstev. Následně Mňéřa suverénním výkonem ve třetí dvouhře porazil Klímu. První bod si soupeři odnesli ze čtyřhry mužů. Zdeněk s Kristíkem proti Rombaldovi/Kyzlíkovi ve třetím setu ztratili masivní náskok, a tak oddálili naše vítězství. Důležitý bod přinesla Andy z dvouhry. Králíčkovou porazila rozdílem třídy a nám stačilo vyhrát alespoň jeden zápas z třech zbývajících. To se nakonec povedlo Lukášovi ve střetu prvních dvouher. Zápas se Sklářem byl značně vyrovnaný a fyzicky náročný. Po pěti neproměněných mečbolech v druhém setu nakonec Lukáš uhrál až ten osmý, se skóre 26:24. Vítězství bylo stvrzeno, takže ani prohra v souběžném zápase Vráti s Rombaldem nás nemusela mrzet. Zbylou čtyřhru jsme se opět rozhodli nedohrát.

Zisk medailí za třetí místo se pro nás stal příjemnou náplastí na zklamání z prvního utkání. Naše ambice byli v letošním ročníku vyšší. I tak věřím, že každý odvedl maximum možného vzhledem ke své aktuální formě. Doufejme, že v příštím ročníku soutěže budeme minimálně stejně úspěšní jako teď, a nebo ještě úspěšnější!

Děkuji hráčům za účast na všech družstevních kolech, i za odvedené výkony, a to i těm, pro které již badminton není hlavní priorita. 

Autor: L.M.