1. liga: Zlatá Astra ,,A“ postupuje do baráže o extraligu

V sobotu 17. března se na domácí půdě konalo finálové kolo I. ligy skupiny západ. Tým Astry ,,A“, který se po 4. kole dostal na průběžné první místo, reprezentovali Lukáš Kurz, Vítek Kulíšek, Adam Hobzik, Honza Vitvera, Honza Fiala, Domča Kurzová, Zuzka Klusoňová, kvůli zranění nehrající Vojta Sebera a kapitán Vojta Brothánek. Tito borci do rozhodujících bojů nastoupili s jediným cílem: získat zlatou medaili a zahrát si tak o postup do nejvyšší soutěže. Dramatické březnové sněžení bylo předzvěstí dramatických bojů. Atmosféra v hale byla doslova mrazivá, nálada hráčů bojovná. V cestě za vysněným titulem jim stály týmy BK TU v Liberci a Sokol Radotín Meteor Praha ,,B“.

TJ Astra ZM Praha ,,A“ – Sokol Radotín Meteor Praha ,,B“ 5:3

K prvnímu utkání nastoupil již tradiční prvoligový pár Vítek s Domčou, který i přes velké odhodlání neoplatil zkušenému Hoškovi s Musilovou porážku z Liberce a ve dvou setech prohrál. Souběžně s mixem sehráli Adam s Honzou V. vyhrocený zápas proti dvojici Jirásek – Vitvera J. a po třech setech získali první bod pro Astru. Po minulém kole byl Lukášem K. vypsán konkurz na pozici kouče na dámského debla, avšak nenašel se vhodný adept, který by tuto funkci kvalitně zastal, proto musely Domča se Zuzkou dvojici Titěrová – Musilová porazit takřka samy. Holky však předvedly svůj nadstandard a jasně zvítězily 2:0 na sety. Přestože hrál Vítek ještě ve čtvrtek na mezinárodním turnaji v Karviné, nedal na sobě znát únavu a po boku Lukáše porazil zkušený pár Hošek – Teller. Další výhry se řítily lavinovou rychlostí a po souboji bratrů Vitverů a dámském singlu měla již Astra A potřebných 5 bodů v kapse. Přestože dvě zbývající pánské dvouhry bodový zisk Astry již nezvýšily, nesly se na vlně vítězné euforie: Lukáš zejména v prvním setu velmi dobře držel krok s Tellerem a Honza F. odehrál kvalitní třísetový zápas se Synovcem, ve kterém se hecoval a k všeobecnému překvapení několikrát řekl: ,,JO!“. Astra ,,A“ tedy porazila Sokol Radotín Meteor Praha ,,B“ poměrem 5:3 a ke zlaté medaili se přiblížila na dosah jedné rakety. Za zmínku stojí dobrý skutek Vítka, který zachránil Zuzce život tím, že ji po třísetové bitvě s Titěrovou koupil za své úspory CocaColu.

Následovalo utkání týmů Sokol Radotín Meteor Praha ,,B“ a BK TU v Liberci, během kterého si naši hráči zaslouženě odpočinuli a posílili pizzou proscuitto. Konečné vítězství Meteoru 5:3 rozhodlo ve prospěch Astry: k získání zlaté medaile stačil v tuto chvíli pouze jediný bod.

TJ Astra ZM Praha ,,A“ – BK TU v Liberci 4:4

Přestože v úvodním mixu Vítek s Domčou proti páru Vachálek – Nejedlová prohráli 0:2 na sety, nesl se zápas v uvolněné atmosféře: Vítek si zkoušel rány, Vachálek finty. Na stav 1:1 opět srovnali Adam s Honzou V. když si zkušeně pohlídali koncovku obou setů a v poměru 24:22 a 21:18 porazili pár Šída – Marek. V královské disciplíně excelovala Domča, která psychicky podržela Zuzku a v klasických třech setech holky vybojovaly vítězství nad dvojicí Nejedlová – Peruňská. Slibné vedení Astry 2:1 bylo srovnáno poté, co Lukáš s Vítkem nepřekonali tlak silného soupeře a prohráli s dvojicí Vachálek – Zahrádka 19:21 a 14:21. Přestože Lukáš svědomitě koučoval dámského singla, nedokázala Zuzka oplatit slovenské hráčce Peruňské nedávnou porážku a mnoha nevynucenými chybami pomohla Liberci k vedení 3:2. Bodovou převahu 4:3 zajistil Adam, který udolal Koňase a Honza V., jenž porazil Marka. O vylepšení výsledku se v náročném zápase pokusil Honza F., jenž statečně bojoval proti Zahrádkovi, kterému podlehl až ve třetím setu. Utkání skončilo remízou 4:4.

Výsledky 4. a 5. kola zajistily týmu Astry ,,A“ vedení v tabulce a zisk ZLATÉ MEDAILE v I. celostátní lize skupiny západ. Domča k úspěchu napsala toto: ,,Dokázali jsme to!! Zlatá medaile do sbírky!“

Děkujeme Martině za vedení turnaje, skvělým rozhodčím Terce, Valče, Vráťovi a Pepovi, dále Kikině a Sébovi za psychickou podporu a fandění (samozřejmě i ostatním, kdo dorazili alespoň na chvíli) a v neposlední řadě také Domče se Zuzkou a Martinou, které upekly prvotřídní koláče/bábovku.

Na konci dubna nám držte palce, budeme bojovat v baráži o postup do extraligy!

Několik dalších fotek z dílny Jirky Kulíška si můžete prohlédnout zde.

Autor: Z.K.

  • áčko_zlaté