Stříbro a zkušenosti z Mostu

přidáno: 27. 11. 2011 8:18, autor: Milan Maixner   [ aktualizováno 27. 11. 2011 14:03 ]

V sobotu (někteří i v neděli) jsme byli na GP“A“ kategorie U13 v Mostě. Jednalo se o první celostátní turnaj této kategorie letošní sezóny, takže bylo velkým překvapením, jak vše dopadne. Hráči dlouho neměli šanci se navzájem vidět a konfrontovat svůj výkon a posun po letní přípravě. Astru reprezentovala hned trojice hráčů, nejzkušenější byla Terka Járová (nasazená ¾ v deblu, 5/8 v singlu), naopak na svých prvních „áčkách“ v životě byl Kristián Lecián a Adéla Antošová (ta se o svém postupu dozvěděla až v pátek kolem 14 hodiny, kdy dvě hráčky před ní onemocněly a ona tak dostala šanci vyjet sbírat zkušenosti).

Všichni hráči hráli všechny disciplíny, takže si zahráli opravdu hodně. Začínalo se, jako obvykle smíšenou čtyřhrou. Terka s Kristiánem v prvním kole nezaváhali a zvítězili, doladili poslední mixové nesrovnalosti a vrhli se na nasazený pár Lapáček, Švábíková. Oba hráli velice dobře, vyzkoušeli si, že i proti nasazeným párům se dá hrát a i když ve druhém setu vedli 14:8 (po pár minutách už jen 15:14) nedokázali udržet koncentraci v koncovkách a prohráli 18:21, 19:21. Zvláště na Kristiánovi bylo vidět, že ještě není tak zkušený a zvyklý hrát proti dobrým hráčům. V obou setech se na konci objevila nějaká ta nepřesnost, zbytečnost a dobří hráči taková zaváhání krutě trestají. Výhodou je, že příště už bude Kristián v tomhle ohledu zkušenější a výhra by mohla být na naší straně :o). Adél hrála s Jonatánem Šerclem (Meteor) velice kvalitní zápas, ve kterém podlehli na tři sety. Jak jsme se s holkami shodly, je mix velice těžký a náročný. Zvláště pak pro mladé hráčky, je třeba vědět kam se stáhnout, co je lepší zahrát, kdy jít na kříž a kdy na čáru atd. Obě naše hráčky se snažily toho co nejvíce dodržovat, ale na většinu těchto taktických věcí si budeme muset ještě počkat.

V singlu nejdříve nastoupil Kristián proti Aubusovi (vítěz nedávného turnaje U11 v Č. Krumlově) a celkem hladce ho porazil, bylo tam sice několik nevynucených chyb, ale berme ohled na fakt, že to byl jeho první zápas na GPA. Na začátku turnaje se musel ještě přelosovat pavouk chlapců, zajásali jsme, protože Kristián měl hned nasazeného hráče, bohužel druhý los nebyl o moc lepší a ve druhém kole narazil na, již pro většinu asi známého hráče, Honzu Loudu (nasazený jako 1.). Bodů si Kristián moc nedal, ale chvílemi to byl velice pěkný zápas. Je těžké hrát s takovým hráčem, takže hlavním cílem bylo dostat to do hry a snažit se, co nejvíce si zahrát. Tuto snahu komplikovat fakt, že Kristián dělal plno chyb hned z podání, což je veliká škoda. V singlu se také představily obě naše slečny, Adél hrála s Kačkou Stehlíkovou (Lanškroun) a druhé půlky setů byly velice hezké. Bohužel si Kačku nechala vždy hodně utéct na začátku, takže na výhru to nestačilo. O pořadí se pak zahrála s o mnoho vyšší slečnou, která Adélu lehce zatlačila dozadu a prosmečovala. Když už člověk hraje s takovou hráčkou, je třeba vyzkoušet úplně všechny varianty a doufat, že aspoň nějaká bude trochu fungovat. Nicméně pro Adél to byly zkušenosti, mohla si zahrát se staršími hráči a načichnout atmosféru takového turnaje. Posledním singlovým želízkem byla Terka, která hladce prošla přes první dvě kola a pak narazila na Bertu Ausbergerovou (Prosek, nasazená jako 1.), se kterou naposledy hrála vyrovnaně. V prvním setu tomu bylo stejně tak, Terka hrála moc dobře, bojovala o každý míč, nechala si poradit a snažila se to dodržet, jen troška koncentrace na konci prvního setu navíc a vyhrála by :o). Ta bohužel chyběla a druhý set už si Berta pohlídala a po setech 21:18, 21:14 odešla jako vítěz.

Poslední, co chybí je čtyřhra, zvláště všemi oblíbená ta dámská :o). Nicméně právě v ní jsme zaznamenali největší úspěch. Terka spolu s parťačkou Terkou Švábíkovou  se probojovaly až do finále. Zvláště obtížné bylo první kolo proti sestrám Zuzákovým, kde podcenily začátek utkání a hned prohrály první set. Dalších šest setů si už pohlídaly a finále bylo na světě. Cestu ke zlatu jim, pro Terku již podruhé, zkřížil pár Berta (Prosek) a Verča Srncová (Židlochovice). Nicméně holky všechny zápasy hrály velice dobře, podporovaly se, doplňovaly (až na malé výjimky ;-)) a koncentrovaly. Co je ještě zajímavé zpestření koučovat dvě slečny se stejnými jmény, vřele doporučuji :-)

 Adél hrála čtyřhru s Terkou Typltovou (Meteor), soupeřky byly nad jejich síly, byly asi o dvě hlavy větší, měly více síly a holky jednoduše rozstřílely. Nicméně holky se aspoň pořádně skamarádily a celý zbytek dne jsem je téměř neviděla. Mezi kluky jsme měli také zástupce, Kristián hrál s Lukášem Štěpánkem (Benátky n. Jizerou). První zápas kluci na tři sety vyhráli, kdy si zcela zbytečně nechali utéct druhý set v poměru 18:21, ale třetí už opět začali útočit, zvedli rakety a šli proti míči a hned to šlo :o). Další kolo přišel nasazený pár Lapáček, Beran, pár dobře sehraný, nějakou dobu spolu asi hrající, takže naši kluci moc šancí neměli. Nicméně zahráli si s finalisty celého turnaje. Kristián tedy získal třetí vítězství na celostátním turnaji, což je krásný výsledek a doufejme, že příště už se objeví i nějaká ta osmička.

Myslím si, že všichni jsou, a právem mohou být spokojeni se svým výsledkem, nikdo nezklamal, Terka dokonce překvapila. Doufám, že něco okoukali, poznali nové lidi, pořádně potrénují a v Českém Těšíně to ostatním nandají. Ještě chci poděkovat Zbyňkovi Járovi, že nás všechny odvezl a také přivezl, fandil, fotil a nějaké fotky nám i poslal.

Eliška
     
 
    
 
Comments