I liga: Astra „B“ nezvládla závěrečné kolo a sestupuje

V neděli 18. března se vydali hráči Astry „B“ na páté (a závěrečné) kolo první ligy skupiny západ, a to do města, kde by chtěl žít každý (kromě Pražáků, tedy). Vzhledem k vzdálenosti od Prahy a brzkému nedělnímu začátku v 9:00, jsme se na místě setkali již v sobotu večer ve složení: Radovan Gregor, Jiří Měřička, Lukáš Myšák, Michal Netík, Zdeněk Sváta, David Waller, Tereza Kobyláková, Michaela Myšáková a Ivana Zychová. Přespání a následná snídaně v hotelu U Tří lvů proběhly bez komplikací, a náš početný tým se vydal do haly s cílem napravit nepovedené minulé kolo.

TJ Astra ZM Praha „B“ – TJ Slovan Vesec „A“ 4:4

Hned první utkání pro nás bylo to nejdůležitější, protože v boji o udržení jsme soupeřili právě zejména s tímto severočeským týmem. Tradičním začátkem utkání byly zápasy mixu a druhého pánského deblu. Mňéřa s Terkou se po slabším začátku proti Vajsejtlovi / Hořínkové dokázali vymanit z ustavičného bránění a po přitvrzení vlastního útoku ve třech setech vybojovali bod na stranu Astry. Michal se Zdendou naopak vyhráli proti Stejskalovi / Milému pouze první set a ve dvou zbylých se nedokázali adaptovat na dobře pozičně hrající soupeře. Další nemilé překvapení nám připravily Míša s Ivčou, když ve dvou nastavených setech prohrály s párem Foukalová / Hořínková. V prvním deblu neměli Lukáš s Mňéřou nárok na slušný výsledek proti Klimešovi/Vajsejtlovi, kde oproti minulému střetnutí s touto dvojicí odvedli mizerný výkon a soupeř tak získal třetí bod. V singlech jsme ještě dokázali zabojovat, nejprve Míša gradujícím tempem a kvalitou hry ve třech setech porazila Foukalovou, Michal ve dvou setech Nývlta, a nakonec Zdeněk, který dokázal přerušit Stejskalovu družstevní neporazitelnost v singlech, když svého soupeře udolal na tři sety. Posledním zápasem tak byla dvouhra Lukáše, který se v tradiční roli „vyblokovávače“ prvního singlu střetl s Klimešem a bohužel herní převaha na straně soupeře vyústila ve čtvrtý bod Vesce, a konečnou remízu. Pro nás tedy žádné přiblížení k soupeři, kterého jsme potřebovali v tabulce přeskočit.

TJ Astra ZM Praha „B“ – SK Prosek Praha „A“ 3:5

S nepatrně obměněnou sestavou jsme pražské derby zahájili zápasy mixu a prvního deblu. Mňéřa s Terkou začali znamenitě, první set proti Stádníkovi/Ausbergerové takřka bez obtíží vyhráli, ale poté se soupeř rozehrál a zdrcujícími příjmy a silnou ofenzivou získal zápas na svou stranu. V deblu se proti Klačanskému / Palánovi opět postavili Michal se Zdeňkem, a jako obvykle sehráli těsný zápas, tentokrát v méně vyhrocené atmosféře než obvykle. Bohužel, z výhry 21:19 ve třetím setu se radoval soupeř, a nám se začal zužovat prostor pro získávání bodů. Opatrný optimismus u nás navodil debl Mňéři s odpočatým Ráďou, který opět ukázal, že dokud mu stačí kondice, hraje jako za mlada. V zápase proti Stádníkovi / Šulkovi dokázali naši první set vyhrát 22:20 a druhý dokonce 26:24, čímž nám vybojovali první bod. V ženském deblu se Míša s Ivčou nedokázaly prosadit proti Ausbergerové / Zelinkové, i přes vyrovnanější první set, na který ale nenavázaly v setu druhém, a opět bodoval soupeř. Z pohledu Astry následoval Match of the day, ženská dvouhra ve které se utkala Terka se Zelinkovou. Terka ve velmi vyhrocené atmosféře těsně získala první set, ale ve druhém se množstvím nevynucených chyb (včetně častých podání do autu) musela smířit s realitou třetího setu. Naštěstí po kondiční stránce Terka nezaznamenala žádný problém a Zelinkovou doslova uběhala a třetí set vybojovala 23:21. Z tří pánských dvouher zaznamenal pro Astru bod pouze Zdeňek na dvojce s Palánem, když se mu po prvním prohraném setu rozběhl vnitřní motor, zlepšil se pohyb i údery, a soupeř mu šel naproti množstvím vlastních chyb. David proti soupeřově silnému třetímu singlu – Šulkovi sehrál zápas spíše pod svoje možnosti a prohrál na dva sety. Lukáš se proti Klačanskému nedokázal koncentrovat v koncovce prvního setu, který byl získatelný, a v druhém setu se k lepšímu výsledku také nepropracoval.

Naše šance na udržení se rozplynuly současně s výhrou Slovanu Vesce nad Sokolem Křemže, který se zároveň s naším utkáním proti Proseku odehrával na vedlejších kurtech. Tato výhra pro nás byla skutečně překvapující a pochopitelně měla značný dopad na naší herní morálku.

TJ Astra ZM Praha „B“ – TJ Sokol Křemže „A“ 0:8

V tuto chvíli jsme již neměli žádnou naději na udržení se v soutěži. Výsledek utkání tomu odpovídá, a aniž bychom chtěli snižovat výkony soupeře, je nutné podotknout, že zápasy byly z naší strany odehrány na půl plynu, snad kromě singlu Michala, který zaznamenal náš jediný vyhraný set, a to proti Hadáčkovi (ale nakonec taktéž prohrál).

Velmi detailní analýzu všech utkání v podání mentora týmu Radovana Gregora sledujte zde.

Sezóna tedy pro Astru „B“ i přes veškerou snahu skončila neúspěchem a v příští sezóně si po pěti letech opět okusíme krajský přebor, kde uděláme vše, co bude v našich silách, pro návrat do první ligy.