Historie

aneb jak to všechno bylo...

(s humorem sobě vlastním napsal Míla Maixner)

Badmintonový oddíl byl zaregistrován v roce 1972 při tehdejší TJ Zahradní Město - Záběhlice. Jeho vzniku napomohla náhoda. Skupinka sportovců okolo Pavla Vítka si šla zahrát volejbal do ZŠ v Komarovově ulici. Tělocvična však již byla obsazena - rekreačními badmintonisty, s Jaroslavem Janotkou v čele. Slovo dalo slovo, obě skupiny se sblížily a po krátké době se staly základem našeho oddílu. Velkou výhodou pro tréninkové možnosti byla oddílová příslušnost školníka ze zmíněné základní školy Vladimíra Hrdého a jeho syna. Oddíl se mohl pochlubit též třemi zakládajícími členkami - Helena Králová, Jaroslava Hofmannová a Irena Janotková.

Takto sestavené smíšené družstvo se již v roce 1973 mohlo přihlásit do oficiální soutěže. První kroky v soutěži přinesly především nadšení, spokojenost ze společně stráveného času, radost z každého malého úspěchu a především mnoho nezaplatitelných zkušeností. Ty se, o několik let později, podařilo zúročit při postupu do krajského přeboru družstev (1978).

Kdo si na toto období vzpomíná, ví, že se trénovalo s plastovými míčky Schwalbe z tehdejší NDR, označovanými příhodně "svišťáky". Lepší, ale též plastové, míčky značky Carlton se schovávaly pouze na soutěže. V raketách vévodily zpočátku německé výrobky značky Alfa a Germina, které byly později nahrazeny prvními celokovovými rakety ze sovětské produkce “Lástočkami”.

Oddíl se začal pomalu rozrůstat. Přišli další členové: Tomáš Haniš, Pavel Marek, Pavel Luža, Jiří Kopáč, dorostenec Ota Brabec, Zuzana Nováková, Jarmila Imlaufová, Maruška Helichová. Původní tělocvična s jedním kurtem již nestačila. Ve škole se podařilo získat druhou, prostornější tělocvičnu, do které se vešly již dva kurty. Zcela nové období se před oddílem otevřelo výstavbou nové sportovní haly se čtyřmi kurty. Do těchto prostor se oddíl přestěhoval v roce 1983.

V té době přestoupila do oddílu mladá ambiciózní skupina ze Spojů, vedená Bohoušem Dufkem. Základ nově vzniklého družstva tvořili zpočátku Václav Kučera, Pavel Novák, Bohouš Špaček, Jitka Nohejlová a Naďa Cimburková. Ti byli v roce 1984 doplněni dvojicí východočechů Milanem Maixnerem a Romanem Vopršálem. Podařilo se nám navázat na úspěchy zakládající skupiny a po prvním místě v krajském přeboru jsme se v roce 1986 pokusili kvalifikovat do II. ligy. Kvalifikace se zúčastnili vítězové všech osmi krajských přeborů a my jsme za vysněným postupem zůstali pouze o malý krůček, když jsme ve finále podlehli Liberci 3:5.

Pro následující sezónu se podařilo družstvo ještě posílit. Přišli Zdeněk Jandík, Michal Panský, Martin Vrkoslav a Zuzana Nevímová. Takto složenému družstvu se již podařilo postoupit do II. ligy a třetí místo v sezóně 1987-88 se nadlouho stalo největším úspěchem našeho oddílu. Bylo to období, kdy jsme začali pracovat s mládeží a dali tak základ, ze kterého mohli vyrůst pozdější mistři republiky.

Mládežnickým trenérem se v té době stal pan Pavel Marek starší, který založil první družstvo žáků 1984/1985. Od roku 1988 patřili svěřenci P. Marka mezi nejlepší hráče v ČSSR, později v ČR – kde získali i medaile z Mistrovství Československa. Úsilí P. Marka se projevilo již v roce 1989, kdy družstvo žáků vybojovalo 2.místo na Mistrovství ČSR. Následně pak v roce 1991 družstvo dorostu obsadilo 2.místo na MČR ve složení Osička, Polák, Marek, Sadilová, Marková, Thonnová.

Ještě o dva roky později se podařilo podobnému družstvu stejné umístění 2.místo na MČR 1993 - Osička, Augustýn, Vondra, Marek, Sadilová, Marková, Kaftanová. V roce 1987 Markovi na výpomoc přišel Pavel Janiš, který se od roku 1988 začal věnovat přípravce (zde se objevil velký talent Jan Vondra). Od roku 1990 -1996 vyhrálo nepřetržitě družstvo žáků i dorostu KP a vždy se kvalifikovalo na MČR družstev.

V sezóně 1993/94 se podařilo mladému družstvu složenému zejména z dorostenců a „mladých dospělých“ pod vedením Bohouše Dufka postoupit z kraje do II.ligy. Od té doby družstvo v téměř stejném složení pokračuje dál a výš….. V roce 1993 se vrátila také ze zahraničí Jarka Balcarová – Nováková a družstvo posílila Gábina Frydrychová.

Ve stejném roce Astra získala první Mistrovské tituly v soutěžích jednotlivců díky Janu Vondrovi – v kategorii U16 vyhrál všechny disciplíny, v kategorii U18 se stal mistrem ČR ve dvouhře. Také se stal členem juniorské reprezentace a zúčastnil se MS v Kuala Lumpur. Práce P. Janiše s mládeží byla úspěšně korunována v roce 1994 v Českém Krumlově a to ziskem zlaté medaile a titulem Mistra ČR pro družstvo dorostu ve složení Vondra, Augustýn, Synovec, Novotná, Marková, Zikmundová - trenéři Dufek, Janiš.

V sezóně 1994/95 se družstvu dospělých splnil sen v podobě postupu do I. ligy. Již o dva roky později se toto družstvo postaralo o největší úspěch v historii našeho oddílu, když v sezóně 1996/97 získalo 3.místo v I. lize. Tento vrchol však byl předzvěstí postupného sestupu oddílu z těchto vysokých příček. Většina hráčů zakusila atmosféru vrcholných soutěží a současně zjistila, že tehdejší oddíl Astry nesplňuje jejich nároky. V sezóně 1997/98 družstvo ještě vybojovalo 5. místo v I. lize – následuje však odchod jádra týmu v čele s Bohoušem Dufkem do TJ Spoje Praha (Vondra, Osička, Sadilová, Hanfová, Nováková). Oddíl v Astře tak dále hrál II. ligu v sezóně 1998/99 a v následující sezóně 1999/2000 již pouze krajský přebor. Základ družstva tehdy tvořili M. Maixner, T. Jouda, T. Hajdu, P. Staněk, L. Kloudová a L. Augustýnová.

V sezóně 2000/2001 dospělí hrají stále krajskou soutěž, 1x týdně začíná trénovat děti Martina Maixnerová a v sezóně 2001/02 i Markéta Sadilová. Na začátku sezóny se z rozpadajícího družstva Spojů vrací na Astru Martin Osička, Markéta Sadilová (ve stejném roce se berou) a Erika Hanfová a z I. ligy jdou podpořit krajskou soutěž. Družstvu se tak daří vrátit do II. ligy.

Tréninky dospělých vede Martin, děti Markéta. Družstvo dorostu se účastní MČR.

V následujících třech sezónách (2002-2005) získalo družstvo dospělých 3. místo ve II. lize, v sezóně 2005/06 – 2. místo v II. lize a v sezóně 2006/07 – 1. místo v II. lize a postup do I. ligy – návrat do domácí nejvyšší soutěže po 10 letech. Hned v sezóně 2007/2008 skončilo družstvo dospělých v základní části na 6. místě a probojovalo se tak do čtvrtfinále Play Off, kde po vyrovnaném boji podlehlo 4:4 na zápasy a 8:9 na sety. V myslích členů našeho oddílu však nejdéle zůstane vzpomínka na autobus fanoušků, který jsme na toto utkání vypravili.
Comments